koště Anny Šochové
Úvodní stránka :: O mně :: Povídky :: Články :: Rady :: Román :: Kniha návštěv :: Kontakt Nejnovější články ...
SEZNAM KATEGORIÍ / Články / O placení čarodějnicím a čarodějkám

O placení čarodějnicím a čarodějkám

dodatek k povídání na ScifaConu, který je důležitý pro každého, kdo se zaplete s magiíNa setkání ScifaCon v Praze měla Františka Vrbenská další ze svých nepřekonatelných přednášek. Jako vždycky si nikdo ani nevzdechnul na to, aby pořídil záznam, protože Františka mluví zasvěceně, pokaždé na jiné téma a bohužel bez repríz.

Tentokrát se zaměřila na vnímání výjimečných žen, které bývaly často označovány za čarodějky a čarodějnice, aniž třeba vůbec něco s magií měly. Zabrousilo se i do popisů čarodějnic z literatury, pomluvili jsme Médeiu a velká diskuse se rozeběhla o platbách.

Čarodějnice vždycky požadují dary, služby, ale platit penězi se jim nesmí. Pravděpodobně nejen proto, že byly služby a dary zavedené dřív, než se objevily ulity, plátěné šátečky, kousky drahých kovů nebo mince.

Na penězích totiž pro lidi znalé, či zasvěcené magii, ulpívají neviditelné stopy všech, kdo se jich předtím dotkli. To může vyrušit žádané kouzlo, znečistit působením neovladatelných jevů nebo vydat všanc osobě, která je zasvěcená a dost silná, aby úmyslně škodila prostřednictvím dotknutého předmětu.

Já dodávám, co mi došlo až mimo vzrušenou debatu, že totiž mnohé popsané rituály pro “domácí” čarování obsahují podmínku neporušených, poprvé použitých rekvizit. Například při druhotném pohřbu (exhumovaných samotných kostí nebo kostí, ponechaných vzdušným, hmyzím a ptačím vlivům) se ostatky ukládají do nepoužitého, někdy neběleného plátna. V mnoha oblastech se druhotné pohřby stávaly prevencí návratu mrtvých a obtěžování živých. Nové musejí být často svíce, rubáš, nádoby… Může se to týkat čehokoliv.

Zlatá cihla by snad, teoreticky (Vlado Ríša pořád zkoumal, jak pravidlo obejít) mohla být přijata. Stejně jako předmět z drahého kovu, který by mohl být záminkou jakožto věc, drahá dotyčnému (takže symbolický dar s citovou hodnotou) nebo jako předmět, sloužící k účelu (pohár-pití) nebo jako věc, přinášející energetický otisk třetí osoby, který se hodí pro jiné kouzlo. Dejme tomu k osobního účelu (pomstě, ochraně) čaroděje. Zlatá cihla by podle mne mohla přijít do základu stavby nebo prostě do zdi, kde by plnila třeba ochranný účel pro palác moci chtivého mága. Tím by se odpovědělo i na úvahu šéfredaktora Ikarie, proč zlatou cihlu ano, ale kroužky z toho samého kovu ne.

Tady mi až cestou domů došla jedna zvláštní souvislost: Cikánky naopak mince žádají. Od příbuzné jedné vědmy vím, že dar věštectví a čarování Cikánek je vnímáno jako dar danajský, dvousečný. Když je u mladé ženy a ona ho využívá, nemá šťastný rodinný život. Za dar se totiž těžce platí. Proto se mu věnují hlavně ženy starší. Možná, že tento postoj k daru, který není od Boha, jak se u nich říká, postupně vykrystalizoval do opaku, do pravidla naopak mince přijímat.

Navíc mince zlaté spousta cikánek používá jako ozdobu, jako prezentaci svého postavení – ale také kvůli dobrému kouzlu. Cikáni věří na magickou ochranu slunečním kovem. Možná se do toho u mincí promítají i možnosti využít právě oné energetické stopy předešlých držitelů. Oni totiž uznávají vlivy našemu nahlížení na magii naprosto vzdálené.

Vyslechla jsem vášnivou debatu skupiny žen o tom, že se jedna rodina zbavila “nesmyslně” majetku. Přivezli si z Egypta několik šperků, ale členové rodiny začali marodit. Prabába hned uhodla, že za to může zlato, kterým se pyšnili (bylo levné). Bylo nakoupeno ve špatnou dobu a poznamenala je smrt. Ta se s tím zlatem přenesla až do Čech. Proto muselo zlato do popelnice.

No a když měl jet do Egypta brzy po prabábině věštbě někdo ze známých oné rodiny, celkem necikánsky pochybující a zdráhající se zbavit řetízků, požádali ho, ať se pozeptá na datum a co se stalo. On tam v tom městě prý opravdu umřel nějaký místní princ. Teď už nikdo nepochyboval, zlato se vyhodilo a všem se ihned ulevilo. Optika Romů je tedy v případě placení naprosto jiná, než si zavedli ostatní Evropané.

Je tu ještě jedno rejpavé pokoušení, které se na přednášce vyskytlo: Co platby internetem? No, s těmi se jaksi nikdy, ba ani v pravěku, z jehož kořenů vztahy k magii klíčí, nepočítalo. Jistě by šlo ale odvodit, že pokud jsou peníze pouze virtuální, lze je i množit (třeba na burze) a někomu dalšímu předat. Pokud by z nich ale měl být přímý prospěch, měly by se proměnit v platbu za cokoliv, potom jsou opět těmi ošklivými penězi a kazí hru.

Jak vidno, všechno jsou to věci nikoliv hloupé, ale zábavné, mnohdy k delšímu přemýšlení. Přednáška samotná, plná hlubokého pochopení pro různé motivy a osudy žen (stačilo být příliš inteligentní a schopná a žena byla ve svém okolním malém společenství podezřelá a snadno nařknutelná) ta se tu dopodrobna popisovat nedá. Na tu, vlastně jakékoliv další Františčino vystoupení, si musíte přijít osobně. Třeba na Festival fantazie do Chotěboře, na Parcon do Plzně, zkrátka na některé z mnoha setkání, které si lze běžně najít třeba na stránkách Fantasy planet i s odkazy na stránky těchto kulturně - společenských akcí.


Vytvořeno: 2008-03-30 :: Vytvořil: Anna Šochová :: Přečteno: 1559

[ Vrátit se nahoru ] Za obsah komentářů nese zodpověnoust jejich autor. Pokud text příspvku bude mít rasistický, xenofobní nebo jakkoliv nevhodný obsah, pak bude odstraněn a poskytovatel služeb autora o tomto informován.

1Tomáš Hradecký (ip-89-176-69-41.net.upcbroadband.cz) 
2011-04-13 16:00:24
Dobrý den,
dovolujeme se Vás oslovit v souvislosti se spuštěním nového webového názorového fóra na téma Etika v ordinaci. Důvod a cíl najdete v úvodu našich stránek. Děkujeme za podporu a spolupráci. www.etikavordinaci.cz
Tomáš hradecký

Tomas.Hradecky432@gmail.com
Reagují: Anna #2, [ Reagovat ]

2Anna (74.78.broadband14.iol.cz) 
2011-04-13 21:44:37
Reakce na Tomáš Hradecký #1 : Docela roztomilé umístění Vaší pozvánky!
[ Reagovat ]


Přidat komentář...

Jméno: TIP: Pokud nad smajlíkem chvilku podržíte kurzor, zobrazí se vám zkratka, kterou napíšete do zprávy
                                                                       
Smajlíci jsou převzati z grafika.profitux.cz
Email:
Web:
Komentář:
Antispam filtr: Jednoduchý příklad:
Osm kráte dvěma = (číslem!)

1. Naděje? Dýchat jen lehce
2. Starý rozhovor pro Howard Horror
3. Srpen končí
4. Jsem popleta
5. Aspoň jedna ostuda z krkuNejčtenější...
1. Jarování (84304)
2. Ztráta paměti (35539)
3. O starých dětských knížkách a časopisech (18993)
4. Kdo jsem (18448)
5. Karam 2.část (14991)
6. Co může potrápit I. (12375)
7. Sladké tajemství (10657)
8. Bylinky, léčivky, recepty (10475)
9. Lucinčina bačkorka (9683)
10. Co může potrápit II. (9536)

Všechny povídky :: Všechny články


Poslední komentáře...
Další weby...
::
:: JiHei
:: Oldwomen
::
:: von Rammstein
:: Literární západ
:: Érův blog
:: Romány zdarma
:: Holka Julka
::
:: Obec spisovatelů
::
---------
x. www.ferror.wz.cz
Potápěč :: váš dýchací přístroj ve světě literaturyNávštěvnost...
Dnes: 42
Celkem: 198735

Spuštěno dne: 8. ledna 2007


WebArchiv - archiv českého webu
© Všechna práva vlastní Anna Šochová, bez jejího souhlasu se obsah ani obrázky nesmí kopírovat na jiné weby.
Web vytvořil v roce 2007 FERROR
Reklama:
ADMIN